A Catholic, college-preparatory school, grades 7-12
Varsity Dance Team

Schedules

Team Roster

Student Gr. Dance
Marley Ballinger 10 Jazz / Kick
Lexi Basil  9 Kick
Ellie Basil  7 Kick
Megan Benson* 12 Jazz / Kick
Lauren Chevalier 10 Jazz / Kick
Celiena Davis 11 Kick
Kelly Dempsey  9 Jazz / Kick
Alexa Field 10 Jazz / Kick
Cici Fortney* 12 Jazz / Kick
Taylor Fredin  9 Kick
Eleanor Green  9 Kick
Sarah Hansberry 11 Jazz / Kick
Annabelle Hilson 10 Kick
Morgan Hovanec* 12 Jazz / Kick
Jada Kosek  9 Jazz / Kick
Claire Lancaster 10 Jazz / Kick
Sophia Mahlke  8 Kick
Nicole Miller  9 Kick
Lily Nederveld 10 Jazz / Kick
Megan Olk 11 Kick
Caroline Pauly 10 Jazz / Kick
Frannie Scherer 10 Jazz / Kick
Liv Schmitz  9 Jazz / Kick
Molly Segner 10 Jazz / Kick
Phoebe Sellke  9 Kick
Ava Smithmier* 11 Jazz / Kick
Kiley Trochlil  7 Kick
Sadie Witterschein  7 Kick
Bridget Yazvec 11 Kick
Emily Zagaros  7 Kick

*Captain(s)

Coaches

Head Coach:  Sam Cameranesi (samantha.cameranesi@gmail.com)

Assistant Coaches: Christina Lund and Shannon Dee


Quick Links:

  • Follow us on Twitter - @BSMDanceTeam

 2017 Dance Team Spring Tryout Flyer -- click here



Metro West Conference

Teams include: Benilde-St. Margaret's School, Bloomington Jefferson HS, Bloomington Kennedy HS, BSM, Chanhassen HS, Chaska HS, Richfield HS, and Robbinsdale Cooper HS.


Section 2AA Teams:
(2015-2016 & 2016-2017 Seasons)

BSM, Big Lake HS, Chisago Lakes HS, Duluth Denfeld HS, Fridley HS, Hermantown HS, Minneapolis Edison HS, Monticello HS, North Branch HS, Park Center HS, Pine City HS, Robbinsdale Cooper HS, Totino-Grace HS, Zimmerman HS


Section 2 AA
(2017-18 & 2018-19)

BSM, Big Lake HS, Chisago Lakes HS, Columbia Heights HS, Duluth Denfeld HS, Fridley HS, Hill-Murray HS, North Branch HS, Pine City HS, Robbinsdale Cooper HS, Totino-Grace HSZimmerman HS, Hermantown/Proctor (Hermantown HS, Proctor HS), St. Paul Academy and Summit School (Minnehaha Academy, St. Paul Academy & Summit School)

 
2501 Highway 100 South, St. Louis Park, MN 55416     952-927-4176