A Catholic, college-preparatory school, grades 7-12
Athletics

Trophy Case

On this page, we include all conference and section champions, state champions or runners-up, as well as any especially noteworthy accomplishments related to the particular activity.

 

Alpine (Slalom) Skiing--Boys'

Conference Champions: 1998, 1999 (2001 to 2014/Independent), 2015
Section Champions: 1998, 1999, 2001, 2003, 2004
Section Academic Champions: 2006
State Champions: 2004
State Runners-up: 1999, 2001, 2002, 2003
State Individual Runners-up: Michael Holmberg (2003), Chris Prem (2004)
State Team Participant: 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2010
State Individual Participant: 2003, 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017

Alpine (Slalom) Skiing--Girls'

Conference Champions: 1999, 2000 (2001 to 2014/Independent), 2015, 2016
Section Champions: 1999, 2000, 2001
Section Academic Winners:  2009 Silver
State Champions: 2000
State Runners-up: 1999, 2001, 2002
State Individual Runners-up: Jackie Marceau (2002), Catherine Brown (2003 & 2004), Andrea Radke (2008)
State Team Participant: 1999, 2000, 2001, 2002, 2010, 2011
State Individual Participant: 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017

 

Baseball

Conference Champions: 1977, 2001, 2004, 2005, 2008, 2010, 2012, 2016
Conference Academic Champions: 1999, 2002, 2003, 2004
Sub Section Champions: 1996
Section Champions: 2005, 2016
Section Academic Champions: 2001, 2002
Catholic State High School Champions: 1966
State 3rd Place Finish: 2005 (Class AAA)
State 4th Place Finish:  2016 (Class AAA)
State Tournament Participant:  2005 (Class AAA), 2016 (Class AAA)
Section 6AA Coach of the Year:  Tony Cicalello (2016)

 

Basketball--Boys'

Conference Champions: 1966, 1968, 1981, 1982, 1998, 1999, 2000, 2002, 2003, 2005, 2007, 2008, 2011, 2012
Section Champions:  1963, 2007, 2008, 2010
Catholic State High School Champions: 1963, 1964
Catholic State High School Runners-up: 1969, 1970
State Champions: 2008 (Class AAA)
State Runners-up: 2007 (Class AAA)
State Tournament Participant:  2007 (Class AAA), 2008 (Class AAA), 2010 (Class AAA)
MN Basketball High School Coaches Association Assistant Coach of the Year:  Mark Snell (2009)
Mr. Basketball:  Jordan Taylor (2008)

 

Basketball--Girls'

Conference Champions: 1975, 1976, 1977, 1983, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2011, 2012
Conference Academic Champions: 1999, 2001, 2004
Section Champions: 2006, 2007, 2010
State Champions: 2006 (Class AAA), 2010 (Class AAA)
State Runners-up: 1976 (Class AA)
State Tournament Participant: 1976 (Class AA), 1977 (Class AA), 2006 (Class AAA), 2007 (Class AAA), 2010 (Class AAA), 2011 (Class AAA)

 

Cross Country--Boys'

Conference Champions: 1963, 1964, 1965, 1966, 1971, 1974, 1976, 1981, 1982, 1983, 1984, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2005
Conference Academic Champions: 2002, 2004
Section Champions: 1992, 2005
Section Academic Silver Award:  2008
Catholic State High School Champions: 1962, 1963, 1964, 1965
Catholic State High School Runners-up: 1971
State Individual Champion: Nick Schneider, 1999, 2000
State Individual Runner-up: Nick Schneider, 1998
State Team Participant: 1976 (Class AA), 1984 (Class AA),  2005 (Class AA)
State Individual Participant: 1998 (Class AA), 1999 (Class AA), 2000 (Class AA), 2004 (Class AA), 2006 (Class AA)

 

Cross Country--Girls'

Conference Champions: 1976, 2001, 2002, 2004
Conference Academic Champions: 2002, 2004
Section Champions: 1995
State Team Participant:  1976 (single class-10th), 1977 (single class-12th), 1995 (Class A-10th), 2004 (Class AA-16th)
State Individual Participant:  2005 (Class AA), 2006 (Class AA), 2014 (Class AA)

 

Dance Team

Conference Champions: 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008 (JF & HK), 2013 (Jazz)
Conference Academic Champions: 2002, 2004, 2009
Section Champions: 2000, 2001 (JF), 2002 (JF), 2003 (JF), 2004 (JF), 2006 (JF & HK), 2007 (JF), 2008 (JF & HK), 2009 (JF & HK), 2010 (JF), 2011 (JF), 2015 (Jazz & High Kick)
State Champions: 1985 (Class A), 1999 (JF Class A), 2004 (JF Class AA), 2008 (JF Class AA), 2009 (JF Class AA), 2011 (JF Class AA), 2014 (JF Class AA), 2015 (Jazz Class AA), 2017 (Jazz Class AA)
State Runners-Up:  2010, 2012 (Jazz), 2013 (Jazz), 2016 (Jazz)
State Academic Champions: 2002, 2009
State Participants: 1985, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
Class AA Coach of the Year: Sadie Oraskovich (2005-2006, 2007-2008)
Class AA Assistant Coach of the Year: Marie Becker (2007-2008)
MADT Rookie of the Year (Coach Award): Sarah Johnson

 

Football

Conference Champions: 2002, 2004, 2013
Conference Academic Champions: 1999, 2001, 2004, 2008, 2010, 2013
Section Champions: 1987, 2006, 2015, 2016
Section Academic Champions: 2004

State Champion: 2016 (Class AAAA)
State Semi-finalist:  2006 (Class AAAA)
State Participant:  1987, 2006, 2015, 2016
Metro Alliance Conference - Coach of the Year:  Joe Gutilla (2004)
Section 5AAAA Coach of the Year:  Jon Hanks & Patrick Krieger

 

Golf--Boys'

Conference Champions: 1967, 2003, 2004, 2005, 2008, 2010, 2011, 2012, 2014
Section Champions: 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008
Section Academic Champions:  2008
Catholic State High School Champions: 1963
State Champions: 2003
State Individual Champion: Luke Gaskins, 2003 (Class AA)
State Participants: 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2013, 2014, 2015
Section Coach of the Year:  Alex Fracassi (2008)
2016 Horton Smith Award: Jay Meyerhoff

 

Golf--Girls'

Conference Champions: 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2013
Conference Academic Champions: 2003
Section Champions: 2001, 2003, 2008
State Individual Runner-up: Becky Quinby, 2003
State Participants:  2001, 2003, 2007, 2008, 2009, 2010
2016 Horton Smith Award: Jay Meyerhoff

 

Hockey--Boys'

Conference Champions: 1966, 1969, 1977, 1991, 1999, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, (2013 to 2015/independent), 2015, 2016
Conference Academic Champions: 2005
Section Champions: 1999, 2001, 2008, 2012
Section Academic Champions: 1991, 1994, 1995, 2001, 2005, 2015
State Champions: 1999 (Class A), 2001 (Class A), 2012 (Class AA)
State Runners-up: 1967
State 3rd Place: 2008 (Class AA)
State Participants: 1999 (Class A), 2001 (Class A), 2008 (Class AA), 2012 (Class AA)
MN Hockey Coaches Assn. Coach of the Year 2012 (Class AA): Ken Pauly 
Mr. Hockey:  Grant Besse (2013)

 

Hockey--Girls'

Conference Champions: 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014
Conference Academic Champions: 2002, 2003
Section Champions: 2002, 2004, 2007, 2008, 2014
Section Academic Champions: 2004
State Champions: 2002 (Class A), 2004 (Class A)
State 2nd Place: 2014 (Class AA)
State 3rd Place: 2007 (Class AA)
State Consolation Champs: 2008 (Class AA)
State Academic Champions: 2004 (Class A)
State Participant: 2002, 2004, 2007, 2008, 2014

 

Lacrosse--Boys'

Conference Champions: 2007, 2010, 2011, 2012
Section Champions:  2007, 2010, 2011
Conference Academic Champions: 2011, 2013
State Champions:  2007, 2010, 2011
State Participant: 2007, 2010, 2011
Mr. Lacrosse:  Bailey Dodds (2010)
Mr. Goalie: Thomas Gilligan (2012)
All American:  Patrick Gilligan (2009), Bailey Dodds (2010)
Academic All American:  Chase Mlnarik (2010)
Assistant Coach of the Year:  Andy Michog

 

Lacrosse--Girls'

Conference Champions: 2007, 2010, 2013, 2016
Conference Academic Champions:  2010
State Participant: 2004, 2005, 2006
Section 6 Coach of the Year:  Ana Bowlsby

 

Nordic Skiing--Boys'

State Individual Participant:  2007, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017


Nordic Skiing--Girls'

Section Academic Winner:  2009 Gold 
State Individual Participant:  2005, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

 

Soccer--Boys'

Conference Champions:  1975, 1978, 1979, 1981, 1982, 1983, 1984, 1988, 1991, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2010, 2011
Conference Academic Champions:  2000, 2002, 2003, 2010, 2011
Conference Academic Champions: 2000, 2002, 2003, 2010, 2011
Section Champions: 1982, 1983, 1997, 1998, 2000, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2011
Section Academic Champions: 1991, 1992, 1993, 1997, 2000, 2004, 2006
Section Silver Academic Award: 2008
State Champions: 1997 (Class A), 2000 (Class A), 2003 (Class A), 2006 (Class A), 2011 (Class A)
State Academic Champions: 2005 (Class A)
State Participant: 1982, 1983, 1997, 1998, 2000, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2011
Mr. Soccer: Johnny Mulvahill (2011)
State Coach of Year: Dave Platt, 1997, 2010
NSCAA State Coach of the Year for Private/Parochial Schools: Dave Platt , 2002, 2006, 2011
MSHSSCA Section Assistant Coach of the Year: Christian Isquierdo, 2007

 

Soccer--Girls'

Conference Champions: 1987, 1988, 1997, 1998, 2001, 2003, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015
Sections Champions: 1986, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016
Section Silver Academic Award: 2008, 2011, 2012, 2013
State Champions: 2012 (Class A), 2013 (Class A), 2015 (Class A), 2016 (Class A)
State Runners-up: 2005 (Class A), 2006 (Class A), 2011 (Class A)
State 3rd Place:  2008 (Class A)
State Participant: 1986, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016
Ms. Soccer:  Maddie Jobe (2010), Kelly Pannek (2013), Aleksa Tataryn (2015)
Coach of the Year:  Scott Helling-Christy, 2010
NSCAA & ADIDAS State Coach of Year for Private/Parochial Schools Coach of Year: James Cave , 2005, 2006, Scott Helling-Christy 2016
MSHSSCA Section & State Assistant Coach of the Year: Anne Erickson, 2007

 

Softball

Section Champions:  2016
Section Academic Winner: 2009 Gold
Conference Champions: 2004, 2007, 2008
State 4th Place Finish:  2016 (Class AAA)
State Participants:  2016 (Class AAA)

 

 

Swimming--Boys'

State Individual Participants:  2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

 

Swimming & Diving--Girls'

Conference Champions: 2002, 2003, 2007, 2012
Conference Academic Champions: 1998
Sections Champions:  2012
State Runners-up: 2004
State 3rd Place: 1999
State Individual Champions: Peggy Kemp, 1977 (200 & 500 Freestyle); Jillian Zebeck, 1999, 2000 (100 backstroke); Lauren Bergstrom, 2002 (200 & 500 Freestyle), 2003 (200 & 500 Freestyle), 2004 (200 & 500 Freestyle)
State Individual Runners-up: Stevie Porter, 2004 (200 Individual Medley, 100 Backstroke); Molly Mason, 2006 & 2007 (500 Freestyle); Emily Roberts, 2007 (100 Backstroke); Emily Roberts, Megan Kernan, Katie Crist, Molly Mason, 2007 (400 Freestyle Relay)
State 3rd Place: Emily Roberts 2008 (100 Backstroke)
State Participant: 1978, 1985, 1998, 1999, 2000, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015

 

Tennis--Boys

Conference Champions:  1977, 1978, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013, 2015, 2016
Conference Academic Champions: 2002, 2004
Section Singles Champion:  Brian McCarthy, 2007
State Singles/Doubles Participant:  2007, 2016
Section 6AA Coach of the Year: Jaime Gaard (2013)
Section 6AA Assistant Coach of the Year: Jessica Rich (2013)
Section 6AA Coach of the Year: Kevin Rust (2015)

 

Tennis--Girls'

Conference Champions: 1984, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2016
Conference Academic Champions: 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003
Section Champions: 1998, 2001
Section Academic Champions: 1997, 2000
State Champion Doubles Team: Shannon Cooney and Elsa Perushek, 2005; Paige and Taylor McLeod, 2015
State Runner-Up Doubles Team: Shannon Cooney and Britt Swenson, 2003; Shannon Cooney and Elsa Perushek, 2004; Paige and Taylor McLeod, 2014
Section Champion Doubles Team: Taylor Ahlborn & Elizabeth Graven, 2009, Paige and Taylor McLeod, 2015
State Team Participant: 1998, 2001
State Singles/Doubles Participant: 2003, 2004, 2005, 2009, 2014, 2015
Section 6AA Coach of the Year:  Dave Wolden

 

Track & Field--Boys'

Conference Champions: 1967, 1977, 1978, 1984, 1985, 2003
Conference Academic Champions: 2002, 2004
Section Champions: 1990
State Runners-up: 1968
State Individual Champion: Nick Schneider, 2000, 2001 (1600 & 3200); Trevor Yedoni 2010 (High Jump); Trevor Yedoni 2011 (High Jump & Long Jump)
State Team Participant: 1968, 1990
State Individual/Relay Participant: 1968, 1975, 1984, 1985, 1987, 1988, 1990, 1998, 2000, 2001, 2005, 2006, 2010, 2011, 2012

 

Track & Field--Girls'

Conference Champions: 2002, 2003, 2004
Conference Academic Champions: 2004, 2013
Section Champions: 1990
State Team Participant: 1990
State Individual/Relay Participant:  2001, 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011


Volleyball

Conference Champions: 1974, 1979, 1982, 1983, 2003, 2004
Section Academic Champions: 1992
State Participant: 1983
Region 5AA Coach of the Year:   Helen Dahlman (1983)

 

Wrestling

Conference Champions: 1964, 1966
Conference Academic Champions: 1999, 2000, 2001, 2002, 2004
State Individual Champions: Jeff Dolan (120) 1961*, John Maloney (145) 1961*, John Poseley (175) 1961*, Steve Montreuil (heavyweight) 1961*; Will Steger (112) 1962*, Tony Theisen (138) 1962*, Jack McMahon (145) 1962*, Dave Hile (165) 1962*, Dave Johnson (175) 1962*; Rick Johnson (120) 1963*, Lowell Johnson (138) 1963*, Reilly O'Halloran (165) 1963*; Ron Wilcox (133) 1964*; Randy Hanson (133) 1965*; Jim Miller (127) 1966*; John Jordan 1967*, Joe Wilson 1967*;  Mark Menth 1973*; Nick Tourville (152)/Class AA 2010; Jarred Oftedahl (113)/Class AA 2013
State Individual Runners-up:  Dick Kastner (127) 1961*, Jack McMahon (138) 1961*, Dave Hile (154) 1961*; Jeff Dolan (127) 1962*; Phil Schwab (145) 1964*, Bob Jordan (heavy weight) 1964*, Rick Johnson (127) 1964*; Phil Hartle (165) 1965*, Rick Johnson (138) 1965*, Bob Jordan (heavy weight) 1965*; Bill Brownson 1974; Alex Peck (103)/Class A 2007; Jarred Oftedahl (103)/Class AA 2011; Christian DuLaney (182)/Class AA 2013; Christian Dulaney (220)/Class AA 2014
State Individual Participant: 1960*, 1961*, 1962*, 1963*, 1964*, 1965*, 1966*, 1967*, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 (8 wrestlers - School Record), 2015, 2016
Section 4AA Assistant Coach of the Year: Dave Zuniga

*Catholic State Tournament

________

Activities

Advanced Competitive Science (ACS)

View ACS Honors

 

Debate

National Individual Champion (National Forensic League Lincoln-Douglas Debate): Dan Vukelich, 1996
State Individual Champion & National Catholic Forensic League Speech & Debate Tournament Champion: Jessica Rosenberg, 1996
10th Place National Finish at National Forensic League National Speech & Debate Tournament: Elliot Musilek, 2006
National Qualifiers: Elliot Musilek (2006), Alex Smith (2011), Liza Magill (2011), Catherine Cole (2013)
State Lincoln-Douglas Debate Runner Up: Liz Letak, 2001, 2002
State Participant: 2010

 

Drama-One Act Play

State Superior, 'A', Starred Performance: 2005
State Participant: 1995, 2005

 

Envirothon

Area/Region Champions: 2003, 2004, 2007
State Champions: 2003, 2007
State Runner-up: 2004
State Third Place: 2007
Judges "Extra Mile" Award (International Competition): 2003

 

Knight Errant

National Pacemaker Award for online newspaper: 2009, 2010, 2011, 2012

 

Knowledge Bowl

Conference Champions: 2006
Region Finalists: 2013

 

Math League

Conference Champions: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011
Region Champions: 2003
State Champions: 1999, 2000
State Participants: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2012, 2013

 

Speech

Conference Champions: 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
Conference Academic Champions: 2010, 2014
Section Champions: 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2012, 2013, 2014
State Individual Champions: Liz Letak (2001), Laura Mahler (2001), Kate McGinty (2001), Sheila Pecachek (2002), Dan Weber (2002), Dan Dobbe (2003), Alexandra Plouff (2010-Story Telling)
State Individual Runners-up: Dan Dobbe (2001), Jaci Johnson (2001), Ryan Smith (2002), Catherine Kedzuf (2004), Elliot Musilek (2007)
State Individual (Duo) Runners-up: Anne Chesney & Jake Mahler (2003)
State Participant: 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015

 

Table Tennis

State Champions: Mikayla Coulombe and Tara Fan (2012)


Conference Affiliation:

1957-1976   Central Catholic Conference
1976-1986   Don Bosco Conference
1986-1998   Missota Conference
1998-2005   Metro Alliance Conference
2005-2014   North Suburban Conference
2014-          Metro West Conference

____________

MSHSL Spotlight on Scholarship Awards:
"Recognizing Students for Academic Excellence"

  • The Spotlight on Scholarship is a year-round recognition program co-sponsored by the Minnesota State High School League and Jostens.  The program recognizes high school students for outstanding academic performance in two distinct ways.
  • Through the Spotlight on Scholarship program the MSHSL and Josten provide gold and/or silver certificates to every athlete and fine arts partcipant in the state who has a "B" or better grade-point average (GPA).
  • In addition to honoring athletes and fine art participants, the Spotlight on Scholarship program provides banners to MSHSL member schools whose varsity fine arts and athletic teams collectively achieve a grade-point average (GPA) of 3.0 or higher.

Criteria for Certificates:

  1. Students must be a member of a varsity, junior varsity or "B" squad (sophomore) athletic or fine arts team AND have a high school GPA (grade-point average).
  2. Grade-point average (GPA) of each student shall be computed from the grading period ending closest to the end of each activity season.
  3. Gold Certificate - 3.6 or better GPA  //  Silver Certificate - 3.0-3.59

Certificates are distributed at the end of the season banquet for each activity.


Individual Academic All Conference Award: 
The Metro West Conference Award is given to seniors who have a grade point average (GPA) of 3.4 or higher.

Awards are given at the end of the season banquet for each activity.


 
2501 Highway 100 South, St. Louis Park, MN 55416     952-927-4176