A Catholic, college-preparatory school, grades 7-12
Varsity/JV Girls' Swim/Dive

Schedules

Date / Time Opponent Location Score W/L Notes
First Day Practice - NA
First Day Practice
MWConference Opponents - NA
MWC Relays
Mound Westonka/Holy Family Catholic - NRR

Notes

no results reported
Mound Westonka Holy Family Catholic Invite
Richfield 111-72 W
Bloomington Jefferson 91-94 L
Bloomington Kennedy 129-50 W
TBA - 4th Place
Hutchinson Invite
Robbinsdale Cooper 99-60 W
St. Louis Park - L

Notes

no scores reported
TBA - NRR

Notes

no results reported
Cedarburg Invite
Blake School - L

Notes

no score reported
Chaska 71-103 L
Chanhassen 77-106 L
Fridley 104-57 W
MWConference Opponents - NRR

Notes

no results reported
MWC JV Championships
Section Opponents - NA

Notes

Diver - Claire -- 6th Place state qualifiers: Madison Semler – 200 free, 500 free Marie Satre – 50 Free, 100 free 200 free relay 400 free relay
Section 2A
State Opponents - 15th Place

Notes

Madison Semler – 200 free (15th Place), 500 free (15th Place) Marie Satre – 50 Free (11th Place), 100 free (11th Place) 200 free relay (Ava Schieffert, Elle Dickey, Katie Sohm, Madison Semler, Malinda Beason, Maria Satre, Morgan Williams, Gracey Scott) - 5th Place 400 free relay (Ava Schieffert, Elle Dickey, Katie Sohm, Madison Semler, Malinda Beason, Maria Satre, Abby Sohm, Abigail Gage) - 11th Place
State A Meet

Team Roster

Student Gr.
Maya Argenta 10
Amelia Backes 10
Bridget Baker  9
Malinda Beason 10
Lauren Beh 11
Emily Charette  9
Elle Dickey 10
Quinn Elsenbast  9
Abigail Gage 11
Alma Godinez 12
Suzanne Haakonson  7
Clare Hennen - diver  8
Emily Howell  9
Laura Jennings  9
Ella Kahler  8
Allie Lang 12
Anna Latourelle 12
Emma Leider  8
Erin Lerch 11
Clare Lynch  8
Anna McDonough 10
Andrea Ochoa 12
Grace Ritten  8
Maria Satre* 12
Ava Schieffert 10
Camila Schubring 11
Gracey Scott* 12
Madison Semler* 12
Abby Sohm 10
Katie Sohm* 12
Sophie Sohm  7
Harmony Sullivan  7
Elena Turk 10
Annie Valerius 10
Morgan Williams 11
Henna Yeak  7
Myrka Zambrano 10
Tyler Metz - Mgr 12
Carson Knoer - Mgr 12

*Captain(s)

Coaches

Varsity Coach:  Damon Carrison (damoncarrison@notmail.com)

Varsity Assistant Coaches:  Jon Weidenbacher & Sarah Chillo

Athletic Trainer:  Percy Botchway (pbotchw1@fairview.org), Institute for Athletic Medicine

- - -

This sport has a participation fee due to facilities rental and/or tournament fees.  2016-2017 cost per participant is TBA which will be added to the appropriate tuition account.


Quick Links:

  • Follow us on Twitter - @BSMGirlsSwim

Girls Swim Team pictures -- Monday, October 17th -- click here to pre-order.



Metro West Conference

Team Conf Overall
BSM    
Blgn JeffersonHS    
Blgn Kennedy HS    
Chanhassen HS    
Chaska HS    
Richfield HS    
Robb Cooper HS    
St. Louis Park HS    

*Conference Champs


Section 2A

(2015-2016 & 2016-2017 Seasons)

School Overall
BSM  
Blgn Kennedy HS  
Breck School  
Columbia Hgts HS  
Mpls Edison HS  
Mpls North HS  
Mpls Patrick Henry HS  
St. Louis Park HS  
Blake*  
Holy Angels/Minnehaha Acad+  
Richfield^  

* cooperative between Blake School & Providence Academy

+ cooperative between Academy of Holy Angels & Minnehaha Academy

^ cooperative between FAIR School & Richfield HS

 
2501 Highway 100 South, St. Louis Park, MN 55416     952-927-4176